Jak zalogować się do bankowości internetowej?

logowanie do banku online

Internetowe konto bankowe stają się coraz bardziej popularne. Jest to związane z możliwością wygodniejszego dostępu do środków zgromadzonych na rachunku. Wykorzystywać można płatności internetowe czy mobilne. Obsługa internetowa rachunku jest znacznie bardziej wygodna dla użytkownika. Natomiast przy użytkowaniu takiego konta niezbędne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Logowanie do bankowości internetowej

Do obsługi internetowego konta bankowego trzeba posiadać telefon komórkowy lub dostęp do aplikacji mobilnej. Jest to niezbędne ze względu na konieczność stosowania bez banki wieloetapowego uwierzytelnienia tożsamości użytkownika. Ma to na celu ograniczenie ryzyka utraty dostępu do rachunku przez klienta, gdy przestępcy wejdą w posiadanie loginu oraz hasła.

Bezpieczne logowanie do rachunku bankowego wymaga pilnowania informacji o loginie oraz haśle. Najlepszym rozwiązaniem jest niezapisywanie takich informacji. Mogą one wejść w posiadanie osób postronnych, co prowadzić może do prób włamania się na rachunek bankowy. Wieloetapowa weryfikacja zwiększa bezpieczeństwo właścicieli rachunków bankowych. Jednak nie zmniejsza to znaczenia przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z konta bankowego.

Gdzie logować się na rachunek bankowy?

Na bezpieczeństwo korzystania z rachunków bankowych wpływa to jak się na nie logujemy. Warto w tym względzie ograniczać korzystanie z logowania w miejscu pracy. Zdecydowanie nie powinno się logować na konto u znajomych czy w kawiarenkach internetowych. Wówczas nie mamy pewności, czy na komputerze nie znajdują się wirusy czy programy, które mogą przechwytywać hasła. Najbezpieczniej jest korzystać z logowania za pośrednictwem:
– komputerów osobistych,
– przeglądarek z trybem incognito,
– bankowych aplikacji internetowych.

Inne publikacje  Czy posiadanie wielu kart kredytowych jest bezpieczne?

Przy korzystaniu z logowania do konta bankowego z komputera osobistego można zainstalować przeglądarkę, która będzie używana jedynie do logowania do banku. Ogranicza to kradzież danych zapisywanych w przeglądarce. Dodatkowo znaleźć można takie przeglądarki, które posiadają specjalny tryb bankowy czy incognito. Oferuje on możliwość znacznie bardziej bezpiecznego logowania się na rachunki bankowe.

Bankowe aplikacje internetowe

Każdy bank online oferujący swoje usługi za pośrednictwem Internetu czy mobilnie zapewnia dostęp do specjalnie przygotowanych do tego serwisów internetowych oraz aplikacji. Serwisy internetowe w bankach online są odpowiednio zabezpieczone. Posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, które uwierzytelniają stronę. Pozwala to łatwo sprawdzić w przeglądarce internetowe, czy nie korzystamy z fałszywej strony przygotowanej specjalnie przez przestępców.
Logując się do banku za pośrednictwem telefonu komórkowego warto korzystać z aplikacji bankowych, które zostały stworzone specjalnie do tego celu. Logowanie się poprzez przeglądarki w telefonie jest znacznie mniej bezpieczne. Natomiast przy ściąganiu aplikacji mobilnej do obsługi konta bankowego ważne jest zwrócenie uwagi czy zainstalowało się oryginalny program.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *