Od czego zacząć oszczędności w firmie?

rulony pieniędzy

Prowadzenie oszczędności w firmie to zabieg, który pozwala małym przedsiębiorstwom na złapanie płynności finansowej, dużym zaś na maksymalizację zysku. Warto zaznaczyć, iż wprowadzanie w życie działań mających na celu zaoszczędzenie pieniędzy nie powinno odbijać się na zatrudnionych, bowiem niezadowoleni pracownicy będą nieefektywni i koniec końców firma będzie notować straty.

Media i energia

Najprostszymi zabiegami pozwalającymi zmniejszyć koszty prowadzenia firmy, to zminimalizowanie zużycia energii, a także zredukowanie rachunków telefonicznych.

Oszczędzanie energii w obrębie firmy jest stosunkowo proste, należy jedynie wyrobić kilka nawyków. Wymiana oświetleń na żarówki energooszczędne wydatnie przyczyni się do zmniejszenia rachunków za prąd. Będzie to tym bardziej odczuwalne, jeśli firma posiada duży teren lub kilka biur. Zastąpienie konwencjonalnych żarówek światłami ledowymi pozwoli co miesiąc zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Ponadto warto dbać o wyłączanie maszyn pobierających prąd. Jeżeli firma nie działa w nocy, nie warto trzymać na przykład komputerów w trybie czuwania, wtedy bowiem urządzenie również pobiera prąd. Pracować powinny jedynie urządzenia niezbędne, takie jak klimatyzatory czy grzejniki.

Zmniejszanie rachunków telefonicznych może opierać się na wykorzystywaniu rozwiązań takich jak wirtualne komunikatory, wirtualne centrale czy telefonie internetowe VoIP. Są to opcje o wiele tańsze od standardowych usług telefonicznych, co więcej, pozwalają na wygodne prowadzenie zdalnych konferencji, co znacznie ułatwia zadanie szczególnie w przypadku, gdy niektóre osoby pracują za granicą i zorganizowanie spotkania na żywo wiązałoby się z dużymi kosztami podróży.

Inne publikacje  Mieszkania ofertowane na rynku pierwotnym w Krakowie - przewodnik

Handel odpadami poprodukcyjnymi

Sprzedaż materiałów, które są skutkiem ubocznym produkcji firmy to kolejny pomysł, która pozwala zaoszczędzić pieniądze, bowiem wyciska z procesu produkcyjnego fundusze, które zazwyczaj lądują w koszu na odpady.

Każda firma generuje jakieś odpady. Biurowce hurtem wyrzucają mnóstwo papieru w postaci unieważnionych dokumentów. Firmy spożywcze pozbywają się choćby nadpsutych owoców czy warzyw.

Przedsiębiorca, który chce zaoszczędzić na odpadach poprodukcyjnych, powinien znaleźć nabywcę produktów ubocznych, które generuje jego firma. Przykładowo, papier biurowy można sprzedawać jako makulaturę. Co więcej, można nawiązać współpracę z firmą zajmującą się usuwaniem tuszu i ponownym recyklingiem papieru. Działanie na zasadzie przedsiębiorczego mutualizmu pozwoli obu firmom na skuteczne cięcie kosztów.

Redukcja kosztów sprzątania

Zachowanie czystości miejsca pracy również generuje koszty. Można jednak w łatwy sposób zaoszczędzić również w kwestii sprzątania biur czy magazynów. Można wykorzystywać zewnętrzne firmy specjalizujące się w sprzątaniu. Pozwala to na redukcję kosztów zatrudnienia sprzątaczy na pełen etat. Działanie takie nazywa się outsourcingiem i polega na zlecaniu niektórych zadań podmiotom zewnętrznym. W przypadku zachowywania czystości, outsourcing sprawdza się doskonale.

Zaoszczędzone środki można zainwestować w Nest Banku. Zobacz najnowszą ofertę: https://nestbank.pl/dla-twojej-firmy/oszczednosci-i-inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *