Obowiązkowy soft dla wszystkich właścicieli magazynów

Magazyn jest niezbędny w każdej firmie, która zajmuje się produkcją, nie może obejść się bez niego również wiele firm handlowych. Aby praca przebiegała sprawnie, a na stanie towarów zawsze panował porządek, dobrze wykorzystać odpowiedni program magazynowy. Jak znaleźć najlepszy pod swoje potrzeby?

Program magazynowy – który wybrać?

Sektor rynku IT oferujący programy i aplikacje do zarządzania firmami jest bardzo duży. Wśród proponowanych rozwiązań można znaleźć kompletne systemy zarządzania firmą, w których znajduje się także obsługa magazynów, jak też wyspecjalizowane programy tylko i wyłącznie do zarządzania gospodarką magazynową, bardzo często połączone z księgowymi.

Program, który wybierze się do swojej firmy,  zależy od jej wielkości oraz działalności. Jeśli prowadzi się niewielki biznes, która ma tylko jeden magazyn, wystarczy samodzielny program magazynowy lub nawet program do księgowości wyposażony w moduł magazynowym. Jeśli natomiast prowadzi się większą firmę, wówczas przydadzą się bardziej rozbudowane aplikacje. W tym przypadku programy magazynowe dzielą się nie tylko pod względem ilości dostępnych opcji, ale również i klienta docelowego, dla którego powstały. Można więc znaleźć program magazynowy dla firmy małej, średniej oraz dużej.

Inne publikacje  Unia Metropolii Polskich co to?

Jakie funkcje powinien mieć dobry program magazynowy?

Program magazynowy powinien obsługiwać wystawianie i rozliczanie faktur, co wspomaga sprzedaż w firmie i pomaga realizować kompleksowo gospodarkę magazynową. Jeśli prowadzi się również sprzedaż detaliczną, zaletą jest współpraca z kasami fiskalnymi. Możliwość wystawiania dokumentów magazynowych, jak przyjęcia i wydania towaru, to rzecz oczywista w przypadku takiego oprogramowania, a inne przydatne, praktyczne rzeczy to kartoteki magazynowe, kartoteki kontrahentów oraz możliwość generowania raportów magazynowych w wybranym zakresie (np. dzień, tydzień lub miesiąc).

Rzeczą użyteczną jest również współpraca programu magazynowego z czytnikiem kodów kreskowych – dzięki temu nie trzeba wpisywać każdej operacji na towarze ręcznie, co pozwala zaoszczędzić czas, a ponadto eliminuje ryzyko powstania pomyłek przy wprowadzaniu danych.

Wszystkie wymienione funkcje sprawiają, że magazyn funkcjonuje sprawniej i ma się nad nim pełną kontrolę. Program magazynowy można nabyć zarówno w sieci, jak i sklepach prowadzących sprzedaż oprogramowania. Wielu producentów udostępnia wersje demo swoich produkcji, dzięki czemu można przetestować dany program i sprawdzić jego możliwości.