Czy telefony komórkowe zastąpią karty płatnicze?

 

Karty płatnicze zajmują dość stabilną pozycję na rynku finansowych. Będąc wygodniejszą alternatywą dla gotówki wydaje się, że ją może w najbliższych latach zastąpić. Oczywiście mało prawdopodobne, aby tak się stało, zwłaszcza, że na w okolicy pojawił się nowy gracz, twór postępu technologicznego ostatnich lat.

Smartfon od 2007 roku wykształcił się jako substytut komputera. Dzisiejszym telefonem komórkowym można nie tylko zadzwonić i wysłać wiadomość, ale także zaczerpnąć rozrywki słuchając muzyki , oglądając film, a nawet czytając książkę. Bez problemu można załatwić sprawy urzędowe (ePUAP), dokonać przelewu ale również zapłacić w sklepie!

Najprostszy sposób płatności telefonem dla każdego

Płatności zbliżeniowe są bardzo popularne w naszym kraju. Banki wydają tylko karty z modułem NFC, dzięki któremu można zapłacić zbliżając kartę do terminala płatniczego. Taką naklejkę można przykleić na etui do telefonu.

Raz dwa trzy i już zapłacone. Jednak nie każdy nosi przy sobie portfel, ale z pewnością większość ma zawsze przy sobie telefon komórkowy.

Jeżeli lubisz płatności zbliżeniowe, ale nie lubisz znosić przy sobie karty, zamów w swoim banku naklejkę zbliżeniową. Jest ona niewielkich rozmiarów i przykleja ją się na telefon (lub w inne miejsce). Działa ona na takiej samej zasadzie co karta płatnicza.

Inne publikacje  Jak działają urządzenia do topienia kleju w beczkach?

Zaufaj specjalnym aplikacjom

Aplikacje takie jak Apple Pay i Android Pay powoli wkraczają na polski rynek.

Działanie tych aplikacji jest bardzo proste. Wykorzystują one moduł NFC w smartfonie. Każda z tych aplikacji wymaga podania danych karty płatniczej, aby móc ją przechować bezpiecznie w systemie. Gdy nadejdzie potrzeba płatności w sklepie, wystarczy uruchomić aplikację, wybrać ją z „wirtualnego portfela” i zbliżyć telefon do terminala płatniczego.

Pierwsza dodana karta staję się ta domyślną, dzięki czemu nie ma potrzeby każdorazowo uruchamiać aplikację przy płatności.

 

Gdy nie działa aplikacja lub nie masz NFC

Nic straconego. Każdy liczący się bank w Polsce daje możliwość płatności Blikiem. Blik jest systemem płatności stworzonym przez współpracę banków w Polsce, i umożliwia płatności każdym smartfonem z dotykowym wyświetlaczem.

Do swojego działania wymaga jedyni zainstalowanej oficjalnej aplikacji banku.

Płatność odbywa się w czterech krokach:

  1. Należy odblokować telefon
  2. Uruchomić aplikację banku
  3. Zalogować się do niej podając kod dostępu
  4. Wybrać opcję Blik i podać sprzedawcy wygenerowany 6-cio cyfrowy kod, który jest ważny tylko kilkadziesiąt sekund
  5. Zaakceptować kwotę (lub nie), która pojawi się na ekranie, w celu autoryzacji płatności.

Płatność jest bardzo szybka, a trzy etapowe zabezpieczenie (blokada telefonu, pin do banku*, potwierdzeni płatności) powodują, ze płatność blikiem jest obecnie najbezpieczniejszym sposobem, znacznie pewniejszym od karty, która trzeba po prostu posiadać, aby dokonać zakupów.

Inne publikacje  Co to jest fracht morski?

Blik pozwala także na wypłatę pieniędzy z bankomatu, więc konieczność posiadania przy sobie karty płatniczej jest całkowicie zbędna.

*czasami może się zdarzyć, ze dostęp do Biku nie wymaga hasła lub pinu, jak np. w ING, jednak przy potwierdzeniu płatności bank będzie go wymagać.