Studia podyplomowe, ich charakterystyka

studenci podyplomowi

Wszyscy dookoła mówią, że warto iść na studia podyplomowe i może nawet wydaje się to rozsądne, ale o co tak naprawdę chodzi? Co takiego w nich jest, że są tak wartościowe – to po pierwsze, po drugie – czy wszystkie takie są, a po trzecie – z czym się to w ogóle je, na czym polegają?

Zawodowe studia

Pewnie niejednokrotnie, będąc na studiach I stopnia myślałeś, że uczysz się całej masy niepotrzebnych rzeczy. Oczywiście to reakcja na nadmiar teorii, ale na studiach podyplomowych nie będziesz musiał się z tym mierzyć. Celują one pop pierwsze w wąską dziedzinę (którą sam wybrałeś) i po prostu zgłębiają pewien obszar we wszystkich jego aspektach, w których być może masz już pewne doświadczenie i co najmniej podstawową wiedzę. Po drugie opierają się o wiedzę i umiejętności praktyczne. Dowodem na to jest chociażby fakt prowadzanie zajęć przez praktyków. Teoria to tylko pewien element zajęć, wprowadzona jest zwykle o tyle, o ile potrzeba dla odświeżenia wiadomości, czy wyrównania poziomu grupy, by efektywnie przeprowadzić ćwiczenia. Nie spotkasz się tu także z egzaminami z samej teorii. Zwykle wykładowcy do oceny końcowej biorą pod uwagę twoje zaangażowanie w zajęcia, czynny udział w ćwiczeniach czy dyskusjach. Natomiast egzaminy zwykle zastępowane są przygotowaniem jakiejś pracy czy projektu. Może to być plan wdrożenia nowych rozwiązań we własnej firmie, jakiś rodzaj badań lub inny projekt, który będzie miał realne przełożenie na twoje codzienne zawodowe obowiązki.

Inne publikacje  Porady na organizację dokumentów w biurze

Nowości

Studia podyplomowe to także kopalnia tego, co nowe. Po pierwsze odświeżysz swoją wiedzę na temat branży w której się obracasz. Poznasz nowe metody, technologie itd. Po drugie poznasz wielu ludzi na co dzień aktywnych w zawodzie. Te znajomości zaowocować mogą nową pracą – jak nie od razu, to podtrzymywanie ich pozwoli ci być wciąż na bieżąco z tym, co się dzieje w twoim zawodzie, w twoim regionie, a mając rękę na pulsie, z pewnością nie przeoczysz okazji do zmian na lepsze. Po trzecie wreszcie warto mieć na uwadze, że studia podyplomowe, podejmowane przecież zwykle w momencie jakiejś stagnacji, często okazują się bodźcem do zmian, dodają życiowej energii. To od ciebie zależy, czy staną się one narzędziem, do wykazania się w firmie, może też przełożą się na zmiany w życiu osobistym. Zaczniesz też być inaczej postrzegany we własnej firmie oraz na rynku pracy. Będziesz kimś, komu zależy na samorozwoju, kto działa i chce działać.

Studiując podyplomowo, stykasz się z zupełnie inną rzeczywistością, niż spamiętałeś to ze studiów magisterskich czy licencjackich. Podjęcie tego wyzwania może faktycznie przynieść wiele korzyści, a  na pewno da ono narzędzie do zdobycia ich samemu.

Inne publikacje  Jak poprawić komfort pracy na komputerze?