Czy warto inwestować w szkolenia?

szkolenie

W niektórych zawodach regularny udział w szkoleniach jest niezbędny do uzyskania aktualnej wiedzy i prawidłowego wykonywania swoich obowiązków. W przypadku innych profesji nie jest to już jednak konieczne. Czy warto więc inwestować swój czas i pieniądze w szkolenia?

Skorzystaj z szansy na awans

Udział w warsztatach to dla pracowników nie tylko efektywnie spędzony czas, ale również szansa na zwiększenie kompetencji i szybszy rozwój zawodowy. Właściwa strategia wyboru szkoleń może zaowocować propozycją atrakcyjnej pracy w innej firmie lub skłonić obecnego szefa do udzielenia awansu. Ta druga sytuacja zdarza się jednak rzadko i zwykle wymaga przeznaczenia prywatnych środków finansowych na udział w warsztatach podnoszących kompetencje. Niezależnie od metody finansowania, przeanalizuj program kursu jeszcze przed dopisaniem się do listy uczestników. Co powinno zwrócić twoją uwagę? Przede wszystkim praktyczny aspekt poruszanych zagadnień. Wybieraj szkolenia, które faktycznie zwiększą twoją efektywność w pracy lub sprawią, że będziesz w stanie realizować zupełnie nowe zadania.

Zanim zapiszesz się na szkolenie, sprawdź koniecznie, czy tematy uwzględnione w agendzie nie zostały potraktowane zbyt ogólnikowo. Kluczowe i najbardziej skomplikowane zagadnienia powinny zostać zaprezentowane na przykładzie symulacji lub case studies, dzięki którym szybko przyswoisz nową wiedzę i nie będziesz miał wątpliwości związanych z jej praktycznym zastosowaniem.

Inne publikacje  Program studiów MBA

A może podyplomówka?

Szkolenie UE

W niektórych sytuacjach nawet najbardziej rzetelnie poprowadzone szkolenie nie przyniesie tak dobrych rezultatów, jak ukończenie studiów podyplomowych. Kiedy oferta firm organizujących warsztaty może być dla ciebie niewystarczająca? Z pewnością wtedy, gdy myślisz o całkowitej zmianie ścieżki zawodowej. W takiej sytuacji niezbędne może być przyswojenie dużych partii wiedzy, której nie posiądziesz podczas kilkudniowego czy nawet wielotygodniowego kursu. Ponadto o wiele łatwiej przekonać pracodawcę do nabycia nowych, specjalistycznych kompetencji po ukończeniu studiów na prestiżowej uczelni niż szkolenia. Podyplomówka będzie lepszą opcją również wtedy, jeśli wraz z dyplomem uzyskasz formalne kwalifikacje do wykonywania nowego zawodu.

Udział w wartościowych szkoleniach może być kamieniem milowym na drodze do zdobycia lepszej pracy lub uzyskania awansu. Istnieją jednak sytuacje, w których lepsze rezultaty przyniesie ukończenie studiów podyplomowych. Zanim więc wybierzesz jedną z metod zwiększania kompetencji, rozważ wszystkie „za” i „przeciw”, uwzględniając przy tym swoją aktualną sytuację zawodową.