Czy franczyza jest opłacalnym biznesem?

pieniądze

Osoby zastanawiające się nad własnym biznesem często myślą o skorzystaniu z franczyzy. Choć jednak ma ona wiele zalet, często można usłyszeć, że nie brakuje zarówno zadowolonych z niej osób, jak i takich, które są rozczarowane tym, na jakich zasadach funkcjonuje to rozwiązanie. Warto więc zadać sobie pytanie o opłacalność takiego modelu biznesowego.

Franczyza – co to właściwie jest?

Franczyza jest definiowana na co najmniej kilka sposobów. Co do zasady jednak mówimy w jej przypadku o prowadzeniu własnego biznesu nie pod naszą marką autorską, ale pod szyldem innej firmy. Decydując się na takie rozwiązanie, należy więc liczyć się z tym, że jest się zależnym od franczyzodawcy i proponowanych przez niego rozwiązań. Oczywiście, charakter współpracy jest definiowany przez podpisaną przez obie strony umowę, nie ma więc tu miejsca na niedomówienia. Warto też podkreślić, że bardziej doświadczony partner biznesowy zapewnia opiekę, na którą młody biznesmen nie może liczyć w innych okolicznościach.

Jakie zalety ma franczyza

O opłacalności franczyzy można dowiedzieć się więcej w artykule na stronie https://pakersi.pl/czy-franczyza-sie-oplaca. Zapoznanie się z nim pozwoli również na odnalezienie branż, w obrębie których franczyza wydaje się szczególnie atrakcyjna. Trudno zresztą nie zgodzić się, że pewne zalety takiego rozwiązania są niemożliwe do podważenia.
O najważniejszej już wspomniano. Opieka ze strony bardziej doświadczonego podmiotu sprawia, że początkujący biznesmen ma poczucie bezpieczeństwa, o którym w innych okolicznościach nie mogłoby być mowy. Mówimy przecież o pomyśle, który nie tylko pojawił się już na rynku, ale i o którym wiemy, że jego wprowadzenie w życie zakończyło się sukcesem. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że osoba decydująca się na skorzystanie z franczyzy ma już zapewnioną reklamę. Nie musi więc przeznaczać środków finansowych na poszukiwanie swoich pierwszych klientów. Mówiąc o zaletach franczyzy warto też pochylić się nad kwestią związaną z kapitałem, jaki w innych okolicznościach powinien zostać przeznaczony na tego rodzaju biznes. Oczywiście, franczyza nie jest rozwiązaniem dla kogoś, kto nie dysponuje jakimkolwiek zapleczem finansowym. Nie trzeba jednak obawiać się, że kapitał będzie naprawdę duży.

Inne publikacje  Mikroprzedsiębiorca roku 2019

Czy jest się czego bać?

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych pomysłów na biznes, również franczyza ma nie tylko wiele zalet, ale i pewne niedociągnięcia. Tu warto pamiętać zarówno o kosztach licencji, jak i o konieczności odprowadzania do kasy partnera określonego umową procentu przychodu. W pewnym momencie poważnym utrudnieniem może być też brak możliwości wprowadzania innowacji. Wielu przedsiębiorców dostrzega słabe strony franczyzy. Mają oni jednak świadomość tego, że nie mogą zmagać się z nimi inaczej niż sugerując franczyzodawcy konieczność przeprowadzania określonych modyfikacji. Biznes oparty na franczyzie powinien być więc przemyślany. Niech towarzyszy mu świadomość, że każda decyzja ma swoją cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *