Unia Metropolii Polskich co to?

mieszkania nad rzeką

Czym jest Unia Metropoli Polskich? To pytanie stosunkowo często zadają sobie osoby zajmujące się szeroko rozumianymi kwestiami związanymi z samorządem terytorialnym. Wbrew pozorom nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zakres działania tej organizacji jest stosunkowo szeroki, co dla wielu z nich nie zawsze jest zrozumiałe. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, czym jest Unia Metropoli Polskich, oraz czym tak naprawdę się ona zajmuje. 

Powstanie i zadania 

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Jej podstawowym zadaniem jest wzmocnienie pozycji Polski zarówno na arenie Europejskiej, jak i ogólnoświatowej, poprzez integrację 12 największych polskich miast, a mianowicie: 

-Warszawy. 

-Białystok. 

-Bydgoszcz. 

-Gdańsk. 

-Katowice. 

-Kraków. 

-Lublin. 

-Łódź. 

-Poznań. 

-Rzeszów. 

-Szczecin. 

-Wrocław. 

A więc największe między innymi pod względem zaludnienia miasta w Polsce. Warto przy tym wspomnieć, że dziesięć z nich jest jednocześnie członkami stowarzyszenia Eurocites, zrzeszającego największe miasta Europejskie. Do podstawowych zadań Unii Metropolii Polski należy przede wszystkim dialog z rządem Rzeczypospolitej Polskiej poprzez działanie wspólnej komisji rządu oraz samorządu terytorialnego. Ponadto zajmuje się ona również opiniowaniem projektów ustaw. Między innymi z tego powodu jej członkowie zasiadają w różnego rodzaju komisjach parlamentarnych odpowiedzialnych za tworzenie nowych aktów prawnych. Na pytanie „Unia Metropolii Polskich co to?”, można więc śmiało odpowiedzieć, że jest to organizacja mająca na celu przede wszystkim poprawę działania samorządu terytorialnego. 

Inne publikacje  Obowiązkowy soft dla wszystkich właścicieli magazynów

Główne projekty zrealizowane przez Unię Metropolii Polskich? 

Do głównych projektów zrealizowanych przez Unię Metropolii Polskich należą między innymi: 

-Sporządzanie szczegółowych raportów dotyczących miast członkowskich, takich jak, chociażby nekropolii, czy też szeroko rozumianej oświaty. 

-Tworzenie publikacji na temat spraw samorządowych, dotyczących między innymi funkcjonowania w czasie trwania pandemii COVID-19. 

-Organizacja wydarzeń specjalnych, czego przykładem mogą być zrealizowane w Listopadzie 2023 roku forum bankowo — samorządowe. 

Ponadto Unia Metropolii Polskich, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest odpowiedzialna również za opiniowanie różnego rodzaju aktów prawnych, czego doskonałym przykładem może być opinia dotycząca obywatelskiego projekty zmiany przepisów obowiązujących w karcie nauczyciela. 

Podsumowanie 

Unia Metropolii Polskich stanowi jedną z ważniejszych Polskich fundacji zajmujących się dialogiem na linii samorząd terytorialny — rząd. Dzięki jej działaniom obie strony zyskują nie tylko szerszy wgląd do spraw terytorialnych, od których zależ prawidłowe funkcjonowanie nie tylko metropolii, ale również mniejszych miast, a nawet wsi. Ponadto dzięki jej opiniom znacznie łatwiej jest osiągnąć odpowiedni kompromis dla obu stron. (https://metropolie.pl/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *