Chyba żadnego kierowcy nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest, aby w silniku samochodowym pracował odpowiedniej jakości olej. Jak się niestety okazuje, pomimo tego nadal duża część kierowców zupełnie nie wie, czym się taki olej powinien cechować. Co to znaczny, że będzie on dobry i odpowiedni do danego modelu auta? Na szczęście wybranie dobrego oleju nie jest wcale tak trudne, jak się może wydawać. Na co należy zwracać podczas zakupu uwagę?
Jaka lepkość oleju?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, na którą na początek trzeba zwrócić uwagę to, jaka powinna być lepkość oleju. Jest to cecha, która określa to, jak olej zachowuje się w określonych temperaturach powietrza. Jednym z najpopularniejszych olejów na rynku jest model 5W30. Co oznacza to oznaczenie?
Pierwsza cyfra oznacza, jak olej zachowa się w niskich temperaturach. Im będzie ona niższa, tym olej pracować będzie lepiej. Jeśli natomiast chodzi o drugą cyfrę, to odnosi się ona do tego, jak olej będzie zachowywał się przy wyższych temperaturach. Im cyfra wyższa, tym lepiej. Model 5W30 jest olejem bardzo uniwersalnym i doskonale sprawdza się w naszym klimacie, gdy zimy są dość mroźne, a lata bywają naprawdę upalne.
Wybieramy bazę olejową
Następną niezwykle ważną sprawą, o której należy pamiętać w zakresie wybierania oleju silnikowego, jest to, jaka powinna być jego baza olejowa. Co to oznacza?
Chodzi w tym wypadku o to, jakich komponentów i składników producent oleju użył do jego produkcji. Można więc w tym wypadku wyróżnić oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Który model wybrać? Nowoczesne silniki w zdecydowanej większości pracują po prostu na oleju syntetycznym. Jeśli jednak posiada się starsze auto, które liczy sobie kilkadziesiąt lat, prawdopodobnie producent zaleca do niego używanie oleju mineralnego. Warto sprawdzić to przed zakupem, ponieważ parametr ten jest w wielu przypadkach kluczowy, jeśli chodzi o poprawne działanie oleju i zapewnienie silnikowy odpowiednich warunków pracy.
Dobieramy olej do silnika
Kolejną krytycznie ważną sprawą, o której należy pamiętać podczas kupowania oleju silnikowego, to dobranie go do rodzaju posiadanego silnika. Inny olej powinno się stosować w przypadku benzyny, a inny dla diesla. Mało tego, konkretny rodzaj oleju powinien być stosowany także w silniku, który będzie miał dodatkową instalację LPG.
Czym się więc konkretne oleje powinny cechować? Szczególną uwagę warto w tym wypadku przyłożyć do wybieranego oleju, jeśli jeździ się dieslem. Taki olej musi cechować się naprawdę rewelacyjnymi parametrami, ponieważ silnik ten pracuje pod dużym obciążeniem, a obecny w nim olej odgrywa o wiele większą rolę niż w benzynie.
Czy producent oleju ma znaczenie?
Szukając odpowiedniego oleju silnikowego do posiadanego silnika, z łatwością zauważyć można, że na rynku dostępne są modele różnych producentów. Czy faktycznie oleje Mobil będą lepsze niż produkty mniej znanych marek?
Wielu kierowców uważa, że kupowanie markowych olejów to strata pieniędzy, lecz jak się okazuje, droższe i produkowane przez bardziej uznanych producentów oleje faktycznie charakteryzują się nieco lepszymi parametrami.