Jednolity Plik Kontrolny – co to jest?

Zaczynając działalność gospodarczą zapewne mamy świadomość, że konieczne będzie nie tylko rozliczanie się z fiskusem, lecz także przygotowywanie dokumentów w przypadku kontroli skarbowej. Informacje te muszą być generowane i przesyłane w wersji elektronicznej w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Czym on jest i jak się go wypełnia?

Po co wprowadza się Jednolity Plik Kontrolny?

Działające na terenie naszego kraju przedsiębiorstwa pod groźbą sankcji są zobowiązane do opłacania podatków, a by ułatwić im przekazywanie informacji do urzędu skarbowego, wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny. Dzięki temu informacje są ujednolicone, co pozwala na zautomatyzowanie weryfikacji danych podatkowych oraz szybsze przeprowadzanie czynności kontrolnych i sprawdzających. Dzięki konieczności przesyłania pliku przedsiębiorcy dbają o porządek w dokumentacji, a co za tym idzie – częściej i dokładniej sprawdzają swoje księgi, co pozwala szybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Kontrola nie jest przeprowadzana na miejscu, w siedzibie firmy, co zawsze nieco dezorganizowało jej pracę, ale w biurze urzędnika, który będzie wypełniał to zadanie. W przypadku pozytywnego wyniku audytu, przedstawiciele organów podatkowych w ogóle nie pojawią się w firmie, co zachęca przedsiębiorców do korzystania z Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Kto musi wysyłać Jednolity Plik Kontrolny?

Zgodnie z art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej JPK nie muszą przesyłać mikroprzedsiębiorcy, czyli ci, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniali mniej niż 10 pracowników i osiągali roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro. Jeśli te liczby są przekroczone, przedsiębiorca zostaje zakwalifikowany do grupy małych podatników, co oznacza, ze będzie musiał wysyłać JPK do urzędu skarbowego. Od 1 stycznia 2018 roku weszły w życie przepisy, które nakazują, by każdy taki przedsiębiorca co miesiąc wysyłał JPK.

Inne publikacje  Ubezpieczenie przesyłki. Kiedy i dlaczego warto?

Sposób przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego urzędom skarbowym?

Podmioty zobowiązane do składania JPK, muszą obowiązkowo w formie elektronicznej dokonywać wysyłki rejestrów, za pomocą specjalnej platforma. Obecnie, w okresie przejściowym, podatnicy do tego zobowiązani Jednolity Plik Kontrolny wysyłają przy pomocy podpisu elektronicznego lub ePUAP. Potwierdzeniem poprawnej wysyłki JPK jest możliwość pobrania UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Przekazuje się go nie bezpośrednio do urzędu, ale do Ministerstwa Finansów, który wysyła go do odpowiednich urzędów.

Jednolity Plik Kontrolny sprawia, że przedsiębiorcy w większym stopniu czuwają nad porządkiem w swoich księgach, a urzędy skarbowe usprawniają swoją pracę, gdyż wszystkie raporty są czytelne.