Na naszych oczach powstaje w Polsce nowa dyscyplina naukowa. W 2014 roku studia rozpoczął pierwszy w polskiej historii rocznik słuchaczy coachingu. Czy to oznacza, że wcześniej nie było w kraju specjalistów w tej dziedzinie? Nic bardziej mylnego. Ta stosunkowa nowa nauka rozwija się na świecie już od 80 lat. Czy zatem warto studiować coaching?
Jaka jest historia edukacji coachingowej?
Pierwsza Szkoła Coachingu powstała na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to Thomas Leonard założył organizację Coach University. Jednak, jako zawód doradztwo tego typu zakwalifikowano dopiero w 2008 roku. W tym krótkim czasie na świecie powstało kilka organizacji zrzeszających trenerów, uzgodniono pewne standardy pracy oraz międzynarodowe certyfikaty, gwarantujące odpowiedni, wysoki poziom wiedzy specjalisty. Udało się także dokonać podstawowej kategoryzacji na trzy podstawowe kierunki pracy trenera: business coach, life coach oraz coach wewnętrzny (pracujący na stałe dla jednej firmy/organizacji).
Dla kogo coaching?
Ojcowie założyciele tej dziedziny swoją ścieżkę rozpoczynali w sporcie. To od amerykańskiej nazwy trenera akademickich drużyn sportowych wziął nazwę ten zawód. Z biegiem czasu zauważono, że aby zapewnić młodym sportowcom poprawę wyników nie wystarczy dbać jedynie o rozwój ich wydolności fizycznej, ponieważ często prawdziwe bariery leżą w sferze psychicznej. Co jednak odróżnia coaching od interwencji psychologicznych, to charakter tej relacji. Pod opiekę psychologów trafiają osoby z poważnymi niekiedy problemami, związanymi z poszukiwaniem rozwiązania ważkich rozterek. Coach zajmuje się osobami zdrowymi, które znalazły się na rozdrożu w związku z niemożnością określenia swoich celów, czy też trudnościami w osiągnięciu wyznaczonych ambicji.
Jak zostać coachem?
Od niedawna w ofertach wyższych uczelni znajdują się studia kierunkowe, kształcące w coachingu. Od dłuższego czasu natomiast spotkać można się z studiami podyplomowymi, przygotowującymi do wykonywania zawodu. Kluczowe jest jednak samo nastawienie kandydata. Sukces w tym zawodzie osiągnie tylko osoba, która w centrum stawia potrzeby klienta, potrafi słuchać i zadawać odpowiednie pytania. Coach nie przedstawia gotowych rozwiązań, ale pomaga odnaleźć w sobie siłę, by dokonać zmian i osiągnąć cel. Dlatego to nie tytuł naukowy determinuje poziom kompetencji trenera. Co równie istotne – aby nim zostać można również pozyskać uprawnienia w ramach polskich i międzynarodowych certyfikatów, takich jak International Coach Federation (ICF) oraz International Coaching Community (ICC).
Kiedy warto postawić na studia coachingowe?
Studia będą kluczem do sukcesu dla osób, które zaczynają swoją przygodę z coachingiem. Często coachami zostają eksperci, którzy przez lata zajmowali się doradztwem, consultingiem, czy psychologią. Takie osoby mogą pochwalić się bogatym portfolio klientów i organizacji, które współpracowały z nimi w ramach innych projektów. Jeśli jednak na tę ścieżkę wkracza całkowicie nowa, młoda osoba, wówczas dyplom renomowanej uczelni będzie doskonałą zapowiedzią świetlistej kariery. Kluczowe, to upewnić się, czy podczas studiów poza nauką w programie przewidziano praktykę i sesje treningowe.
Kto powinien wybrać studia coachingowe?
Każda zmiana w życiu jest trudna i okupiona niepewnością. Dla osób, które myślą o karierze coacha, ale nie maja pewności, czy jest to ta właściwa ścieżka, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie podjęcie studiów podyplomowych w tym kierunku. To nie tylko wartościowy dyplom, interesujące umiejętności i uprawnienia, ale co ważne – dla tych, którzy postanowią iść odrębną ścieżką – stosunkowo niewielka strata czasu.