Czy telefonem można płacić?
Płatność kartą płatnicza tak się spopularyzowała, że stała się już niezauważalna. Czytniki kart płatniczych stoją już w niemal każdym sklepie. Ale czy nazwa „czytniki kart” oznacz, że mogą obsługiwać tylko tę formę płatności? Otóż wręcz przeciwnie! Wraz z postępem technologicznym na rynku pojawiła się nowa metoda płatności, która choć w naszym kraju dopiero raczkuje, za granicą zyskała już bardzo dużą popularność. Mianowicie mowa o płatności smartfonem. Jak to możliwe, czy są one bezpieczniejsze i prostsze?
Już chyba nie ma w sklepie terminala płatniczego, który nie obsługiwałby płatności zbliżeniowej. Telefony wykorzystują tę technologię, aby móc zastąpić wszystkie karty płatnicze. Akceptacja transakcji pozostaje taka sama, jak w przypadku kart. Przy próbie płatności terminal wysyła do centrum rozliczeniowego zapytanie, czy informacje z karty (w tym przypadku dane zapisane na telefonie) są poprawne. Centrum przesyła informacje do banku w celu ich uwierzytelnienia, a następni odbiera odpowiedź. Jeżeli wszystko się zgadza, transakcja zostaje dokonana.
Jak płacić telefonem
Najpopularniejszą metodą płatności w Polsce jest Blik, który powstał we współpracy kilku banków oferujących swoje usługi w Polsce. Płatności za jego pośrednictwem realizowane są przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o.
Przy pomocy bliku można płacić w sklepie, który obsługuje tę metodę płatności (musi być logo Blik), w Internecie oraz wypłacać pieniądze z bankomatu.
Sama idea jest bardzo prosta. Sprzedawca, system obsługi płatności on line lub bankomat poprosi o sześciocyfrowy kod, który jest generowany losowa na aplikacji mobilnej banku. Kod ten jest ważny tylko przez 120 sekund, po czym należy wygenerować nowy. Po podaniu kodu na telefonie pojawi się odpowiednia informacja o wysokości transakcji. Jeżeli wszystko się zgadza, należy tylko podać hasło lub PIN.
Coraz bardziej popularną metoda jest Android Pay oraz Apple Pay (dla iPhone’a). Są to aplikacje o szczególnym poziomie zabezpieczenia, do których można dodać wszystkie posiadane karty płatnicze oraz lojalnościowe. Karty te są przechowywane w „elektronicznym portfelu”, z czego jedna karta jest ustawiona jako domyślna. Płatność takowa nie wymaga odblokowania telefonu. Dopiero jej zmiana lub transakcja na kwotę wyższa niż 50 zł będzie wymagało dostępu do aplikacji w celu podania PIN.
Mniej popularnym w Polsce, ale bardziej zaawansowaną metoda płatności oferuje Samsung PAY wykorzystująca technologię MST dostępną tylko na flagowe modele telefonów tego producenta..
MST generuje pole elektromagnetyczne, które odczytają czytniki kart płatniczych obsługujące karty z paskiem magnetycznym. Oznacza to, ze każdy terminal na świecie, również te wychodzące z użycia są w stanie przyjąć płatność z aplikacją Samsung PAY. Oczywiście będzie działał on też NFC na wzór Apple PAY i Android PAY.
Wszystkie wymienione programy poza uwierzytelnieniem PIN oferują także potwierdzenie płatności z użyciem czytnika linii papilarnych, który ma zwiększyć bezpieczeństwo transakcji