Czy kantory stacjonarne to relikt przeszłości?

 

Jest wiele powodów, przez które decydujemy się na kupno obcej waluty. Wakacje, wyjazd służbowy a nawet zwykłe zakupy. Jeszcze do nie tak dawna po przekroczeniu granicy pierwsze kroki kierowaliśmy w stronę najbliższego kantora, gdzie dokonywaliśmy miejscowej waluty. Jak jest teraz?

 

Karta płatnicza to oszczędność czasu i pieniędzy.

Decydując się na kupno gotówki w stacjonarnym kantorze jesteśmy narażeni na szereg niebezpiecznych okoliczności. Problem jest znikomy, gdy chcemy kupić małą ilość waluty. Jednak będąc np. na wakacjach nie rzadkim zjawiskiem jest wymiana wszystkich posiadanych przez siebie pieniędzy za jednym razem. Posiadanie przy sobie sporej ilości gotówki w obcym kraju  nakłada na nas pewne ryzyko bycia okradzionym. Kolejną kwestią jest również komfort. Czekanie w kolejce a następnie próba porozumienia się z miejscowym pracownikiem kantoru i ewentualne negocjacje zabierają nam jedynie cenny czas i naszą cierpliwość.

Z pewnością jedną z największych osiągnięć współczesności jest karta płatnicza, która pozwala na swobodny dostęp do naszych pieniędzy w banku o dowolnym czasie.

Karta płatnicza to nie tylko bezpieczeństwo podczas zakupów, ale również oszczędność czasu i pieniędzy.  Dzisiaj większość punktów obsługowych daje możliwość płatności kartą za towary i usługi, więc nic dziwnego, że ten kawałek plastiku powoli wypiera gotówkę z obiegu.

Inne publikacje  Czy posiadanie wielu kart kredytowych jest bezpieczne?

W Polsce najpopularniejsze karty to VISA i MAESTRO, które są honorowane w większości krajów na świecie. Dlatego umożliwiają bezproblemowe płatności niemal w każdym sklepie, który posiada terminal płatniczy będący już niemal standardem. Nie musimy się wtedy martwić o gotówkę, płacimy wtedy tak, jakbyśmy robili zakupy w Polsce.

Również obcokrajowcy odwiedzający nasz kraj nie zawsze mają czas i chęci na kupno waluty w kantorze. Posiadając terminal płatniczy  umożliwimy zakupy w obcej walucie nie ponosząc za to kosztów. Koszt przewalutowania  pokrywa kupujący.

 

Uważaj na przewalutowanie

 

Decydując się na płatność kartą za granicą bank dokonuje przewalutowania wg. własnego kursu, który zazwyczaj i tak jest bardziej dla nas korzystny od tego w kantorze. Niektóre karty posiadają prowizję za przewalutowanie, która waha się do kilku procent od dokonanej transakcji.

Istnieje również ryzyko podwójnego przewalutowania. Wtedy transakcja jest przeliczana w dwóch etapach: z waluty w banku na walutę karty (zazwyczaj EURO). Następnie z waluty karty na walutę w sklepie. Na szczęście podwójne przewalutowanie już jest rzadziej spotykane, a sama Visa zrezygnowała  z tej metody w zeszłym roku ogłaszając, że waluta  przekazywana przez spółkę do banku musi być  taka sama jak ta prowadzona w banku.

Inne publikacje  Jak zalogować się do bankowości internetowej?

 

Kreditkarte und Bargeld

Konta osobiste w obcej walucie

Sposobem na ominięcie prowizji i niskiego przewalutowania jest założenie konta osobistego w danej walucie, np. Euro. Takie konto jest zazwyczaj bezpłatne a jedyny koszt jaki ponosimy to za użytkowanie karty do konta. Osoby często wyjeżdzające za granice na pewno odkryją same zalety takiego rozwiązania, gdyż w połączeniu z zewnętrznymi serwisami specjalizującymi się w wymianie walut sami decydujemy, po jakim kursie zechcemy kupić walutę. Często po znacznie lepszej cenie niż w kantorze. Płacąc taką kartą w sklepie nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty, a niektóre banki pozwalają na darmowe wypłaty w bankomatach za granicą.