Definicja pojęcia frachtu morskiego nie jest jednoznaczna, zwłaszcza że z czasem zbudowane nad nim zostało rozumienie potoczne, które znacznie odbiega od pierwotnego. Aby jak najlepiej zrozumieć, z jakim zagadnieniem mamy do czynienia, powinniśmy najpierw sięgnąć do innego pojęcia: frachtowiec. Takim pojęciem określane są statki handlowe, które – pozostając do dyspozycji przewoźnika – zajmuje się głównie transportem towarów drogą morską. Warto podkreślić, że przekładając ową definicję na znaczenie słowa fracht, możemy śmiało dojść do wniosku, że jest to przewożenie towarów w drodze morskiej, przy zastosowaniu specjalnie przeznaczonych do takich celów statków handlowych, czyli właśnie frachtowców.
Mając już gotową definicję dotyczącą frachtu morskiego https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-lotniczy-i-morski/
pojawia się pytanie, czym w praktyce jest i jaką pełni rolę w procesach transportowania towarów? Na początku frachty oznaczały zwyczajnie opłatę za transport morski wszelkich ładunków, a znaczenie samego pojęcia zostało poszerzone dopiero w późniejszych latach. Przewodnią koncepcją jest każdorazowe ustalenie wysokości frachtu, w zależności od masy załadunku, a także jego objętości. Warto podkreślić, że w zależności od specyfiki jakiegoś przewozu, możemy wynegocjować wiele warunków: jeżeli transport polega głównie na pobieraniu ładunków od wszelkich producentów, a dana lokalizacja znajduje się najdalej od miejsca dostawy, to o wiele lepszą opcją finansową będzie korzystanie z tak zwanej zasady freight equalization , która polega głównie na tym, że każdy uczestnik tego konkretnego transport ma nałożoną taką samą opłatę frachtową – jest tak niezależnie od odległości danego miejsca załadunku od miejsca celowego. Warto dodać, że podstawową cechą frachtu jest więc brak regularnych, stałych opłat, a także indywidualne podejście do wszelakich zleceń transportu.
Na początku obowiązywała zasada, która mówiła o tym, że frachty są opłacane dopiero w chwili, gdy nieuszkodzone towary docierają na czas w określone wcześniej miejsce. Ponadto transport morski jest nieco nieprzewidywalny, bowiem zbyt dużo różnych czynników – które są niezależne – od obsługi statki mogą powodować trochę opóźnień w transporcie, między innymi do takich czynników wliczyć trzeba zmienność pogody, a także sztormy, które skutecznie uniemożliwiają dalszy transport drogą wodną. Dlatego zaczęto stosować wiele różnych metod sprawiających, że nawet najbardziej niezadowoleni klienci będą musieli uiścić opłatę – przeważnie stosowana jest płatność z góry bądź wprowadzana jest w życie specjalna zaliczka frachtowa. Jeżeli naszym planem jest transport drobnicowy i upewniliśmy się, że nie jest to przewóz pełnokontenerowy, to przed podjęciem decyzji dotyczącej zdecydowania się fracht morski, powinno się dowiedzieć, czy nie będą naliczane dodatkowe opłaty za niewykorzystaną ładowność statku. Jeżeli tego typu opłata jest przewidziana, to warto poszukać kogoś, kto będzie wykazywał zainteresowanie transportem morskim na takiej samej trasie. Fracht morski jest obecnie coraz bardziej popularną opcją.