Jakie kierunki najczęściej wybierają ścisłe umysły?

Wybór kierunku studiów to zawsze bardzo poważna decyzja, która w znaczący sposób może wywierać wpływ na całe późniejsze życie. Co rok wiele osób mierzy się z koniecznością wyboru właściwych studiów. I choć wybór kierunków jest bardzo duży, szczególnie atrakcyjne opcje skierowane są do osób zainteresowanych naukami ścisłymi. Jakie zatem studia wybierają umysły ścisłe? 

Czym kierować się przy wyborze kierunku?

Na przestrzenie ostatnich lat widocznie wzrosło zainteresowanie kierunkami studiów, które związane są z dziedzinami technicznymi lub przyrodniczymi. Trend ten szczególnie widoczny jest od ok. 2008/2009 r. Do tego czasu najczęściej wybieranymi studiami były kierunki humanistyczne, jednak stopniowo oddają one palmę pierwszeństwa naukom ścisłym. Przyszli studenci coraz częściej wybierając uczelnie techniczne, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza politechniki, które z roku na rok odnotowują większą liczbę kandydatów.

Studia o profilu technicznym, przyrodniczym lub ekonomicznym cieszą się sporym zainteresowaniom wśród osób o umysłach ścisłych przede wszystkim ze względu na atrakcyjne perspektywy zawodowe. Powszechnie uważa się, że to najbardziej przyszłościowe zawodowy, które zapewnią dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę.

Dla osób posiadających predyspozycje w kierunku nauk ścisłych wybór studiów nie powinien być trudnym zadaniem. W tej dziedzinie można znaleźć wiele różnych i przyszłościowych kierunków, dlatego każdy może wyboru kierując się własnymi talentami i zainteresowaniami. Jednak bazując na podstawie rankingów popularności kierunków studiów, z łatwością można wytypować te, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony umysłów ścisłych.

Inne publikacje  Porady na organizację dokumentów w biurze

Jakie kierunki wybierają umysły ścisłe?

Od lat bezsprzecznie jednym z najpopularniejszych kierunków studiów wybieranym przez umysły ścisłe jest informatyka, a także kierunki pokrewne, takie jak informatyka i ekonometria, geoinformatyka czy informatyka stosowana. O przyjęcie wydziały informatyki najlepszych uczelni ubiega się średnio ok. 6 osób na jedno miejsce. Studia te wciąż pozostają w cenie na rynku pracy, a potencjalnych kandydatów przyciągają perspektywą wysokich zarobków i rozwojowej pracy. Sporym zainteresowaniem cieszy się także mechatronika. W zależności od uczelni na o jedno miejsce walczy nawet 8 osób.

Kolejnym równie chętnie wybieranym kierunkiem jest budownictwo, które od lat stale gości w czołówce najpopularniejszych studiów. Pomimo, że same studia są dość trudne i wymagają zintegrowanej wiedzy z wielu różnych dziedzin, wciąż przyciągają rzesze chętnych zainteresowanych pracą w ich wymarzonym zawodzie. Równie częstym wyborem jest także geodezja i kartografia oraz architektura.

Wśród kierunków inżynieryjnych największym zainteresowaniem cieszą się również automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn czy inżynieria biomedyczna. Osoby ukierunkowane na dziedziny ścisłe, które jednak nie do końca przekonane są do studiów typowo technicznych, często wybierają karierę w finansach, rachunkowości, ekonomii bądź logistyce.

Porównując statystyki popularności studiów ścisłych wyraźnie widać, że od lat najwyższe pozycje zajmują te zajmują te same kierunki. Pierwsze lokaty niezmiennie zajmują: automatyka i robotyka, informatyka, budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz biotechnologia.

Inne publikacje  Studia podyplomowe, ich charakterystyka